Poslastice za ljubimce: kako koristiti male nagrade za velike rezultate
Poslastice su odličan način da motivišete svog ljubimca, bilo da želite da ga naučite novim trikovima, podstaknete dobro ponašanje ili samo želite da mu pomognete da se smiri u stresnim situacijama. Ali, kao i sa svim nagradama, važno je pronaći pravu meru – previše poslastica može dovesti do problema varenjem, sa težinom ili do promena u ponašanju.
U ovom tekstu saznaćete kako da pravilno koristite poslastice, kao to i koji su najčešći problemi s kojima se vlasnici ljubimaca suočavaju kada ih prečesto koriste. Naučite kako male nagrade mogu doneti velike rezultate i poboljšati odnos između vas i vašeg ljubimca!
Da li su poslastice dobre za ljubimce?
Davanje poslastica ljubimcima je jedan od najefikasnijih načina da ih stimulišete i nagradite za dobro ponašanje ili nakon što nauče neku novu komandu ili trik.
Kada je pas dobio nagradu za određeno ponašanje, mnogo je veća verovatnoća da će to uraditi ponovo i što je nagrada ukusnija, to će vaš pas više uživati i bolje reagovati na obuku. Kada psu dajete poslastice iz ruke to može pomoći da veza između vas ojača. Fizički kontakt koji tada ostvarite pomaže psu da se opusti i da se oseća sigurno. Ovo se najčešće primenjuje u procesu upoznavanja trenera, hendlera ili novog vlasnika sa psom.
Poslasticama se psima može odvratiti pažnja ukoliko neko vreme ljubimca morate da ostavite samog kod kuće. One će okupirati psa i pomoći će mu u smanjenju dosade i sprečiti destruktivno ponašanje. Ako mu date poslasticu kada odlazite, to može biti svojevrstan lek za separacionu anksioznost. Tako možete stvoriti pozitivnu asocijaciju na to da napuštate kuću i naučite psa da biti sam i nije toliko strašno.
Kod mačaka je situacija malo drugačija, jer nije baš za očekivati da će one reagovati na komande kao što su sedi i lezi ni nakon davanja poslastica. Ipak, uz poslastice, vaša maca će biti zainteresovanija za učenje pravila koja važe u vašem domu, naročito kada je u pitanju korišćenje toaleta.
Međutim, pravi razlog zašto treba da date svojoj maci-ljubimici poslasticu je pričinjavanje zadovoljstva! Sitan keksić ili jastučić sa finim punjenjem je poklon, znak naklonosti, koji jača vezu između vas. Sa psihološke tačke gledišta, ovaj gest zapravo i vama pruža jednako zadovoljstvo kao i vašem ljubimcu!
Da li su poslastice zdrave za ljubimce?
Kao i svaki drugi priozvod, i poslastice za pse imaju svoje prednosti i mane. Prvo što bi trebalo uraditi prilikom odabira je dobro pročitati sastav. Visokokvalitetne i funkcionalne poslastice bi uvek trebalo da budu napravljene od prirodnih sastojaka poput mesa, povrća i žitarica. Izbegavajte poslastice sa previše šećera, veštačkih boja i aroma, jer mogu uticati na povećanje telesne težine ili dovesti do drugih zdravstvenih problema.
Baš kao i kod grickalica za ljude, umerenost je ključ. Kada se daju u razumnim količinama, mogu doprineti dobrobiti vašeg psa, posebno kada su bogate hranljivim materijama kao što su proteini, zdrave masti, vitamini i minerali.
Da li poslastice mogu da se daju umesto obroka?
Da li grickalice nama ljudima mogu da budu zamena za obrok? Naravno da ne! Keksići i razne žvakalice ni psima niti mačkama nikako ne mogu da budu redovan obrok. One su napravljene kao dodatak ishrani i nemaju adekvatnu nutritivnu vrednost da bi mogle da budu obrok. Samo hrana specijano napravljena za ljubimce obezbeđuje uravnoteženu ishranu jer sadrži sve što je psima i mačkama neophodno da ostanu zdravi i energični.
Koliko poslastica treba dati psu?
Mnogi se drže pravila da od ukupnog dnevnog unosa kalorija najviše 10% čine poslalstice. Koliko bi to tačno komada bilo, trebalo bi da sračunate gledajući deklaraciju proizvoda ili da se oslonite na preporuke proivođača koje se daju u odnosu na težinu ljubimca.
U svakom slučaju, najbitnije je biti umeren i koristiti ih sa svrhom, a ne samo zato što vas pas tužno gleda.
Šta ako se pretera sa poslasticama?
Neke od najčešćih posledica čestog i prekomernog davanja poslastica za su:
- Problemi sa varenjem: prvi znak da postoji neki problem sa varenjem su retke stolice, bol i krčanje u stomaku, naduvenost, gasovi i povraćanje. Ukoliko se ljubimac prejeda, digestivni trakt će biti opterećeniji i manje efikasan
.
- Povećanje telesne težine ljubimca: previše poslastica može povećati ukupan unos kalorija na dnevnom nivou, što može dovesti do gojaznosti, posledično do ozbiljnih zdravstvenih problema.
- Različiti problemi u ponašanju: ukoliko je poslastica jedini razlog zbog kog će vaš pas uraditi to što mu kažete – već ste u problemu. Ukoliko se previše oslanjate na poslastice, otežavate psu dalje učenje.
Poslastice su zabavan i koristan način za interakciju sa ljubimcem, ali ih treba obazrivo i umereno davati. Iako mogu pomoći prilikom dresure i negovanju dubljeg odnosa sa ljubimcem, nikada ne bi trebalo da budu zamena za obrok. Držite se visokokvalitetnih poslastica od prirodnih sirovina i uvek vodite računa da one ne čine više od 10% dnevnog unosa kalorija vašeg psa.
Kombinovanjem zdravih obroka sa povremenim poslasticama, vaš ljubimac će dugo ostati srećan, zdrav i aktivan.